piątek, 18 kwietnia 2014

PKP Łagów


terminal PKP Łagów
Nieczynny terminal PKP Łagów
Poniżej na zdjęciach pozostałości po przystanku kolejowym Łagów w województwie lubuskim przy na linii kolejowej Międzyrzecz – Toporów. Na tej trasie kolejowej pociągi pasażerskie przestały kursować po pierwszej fali cięć rozkładu - u progu polskiego kapitalizmu w 1989 r. Przez następne kilka lat kursowały tą linią pociągi towarowe. Po roku 1996 r. linia zarosła, urządzenia techniczne „wyparowały”, budynku popadły w ruinę.
Wiadukt Łagów
Wiadukt w Łagowie
Pod koniec 2008 roku przywrócono przejezdność na fragmencie linii celem uruchomienia pociągów towarowych do kopalni węgla brunatnego w Sieniawie. Prócz ruchu towarowego linia jest wykorzystywana do kursów pociągów specjalnych/retro co kilka miesięcy.

Przystanek kolejowy w Łagowie ma swój niepowtarzalny klimat. Zwłaszcza wiadukt jest budowlą imponującą rozmiarami i fotogeniczną. Po śladach butelek wywnioskowąć można, że ten ciekawy obiekt inżynieryjny cieszy się popularnością nie tylko wśród miłośników kolei:)
pkp łagów lubuski
Peron 2

Trudno doszukiwać się wielkich walorów architektonicznych pozostałości po niewielkich budynkach na peronach w Łagowie. Wszak właściwy dworzec nie przetrwał II wojny światowej.

Co ciekawe w Łagowie kręcono film "Godziny nadziei" (1955) i wykorzystano w nim wiadukt kolejowy do kilku scen. Więcej informacji o filmach z motywami kolejowymi na blogu tutaj.

3 komentarze:

  1. Byłam latem w Łagowie, niestety, do dworca nie doszłam, a wiadukt widziałam tylko z góry, z wieży.

    OdpowiedzUsuń
  2. Łagów przystanek PKP - to był mój główny punk programu zwiedzania Łagowa;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Jestem teraz... wiadukt żyje i nie wyparował 🤣 Przejechał właśnie towarowy. Pozdo

    OdpowiedzUsuń