piątek, 24 stycznia 2014

PKP Grodzisk Wlkp.


pkp grodzisk wlkp
Dworzec kolejowy od ulicy
Grodzisk Wielkopolski
to jedna z większych stacji PKP na linii nr 357 Luboń – Sulechów. Dawniej była to stacja węzłowa - przechodziła przez nią lokalna linia kolejowa Opalenica – Kościan.  W okresie jej świetności funkcjonowały tutaj 3 perony, stanowiąc 5 krawędzi peronowych, które były połączone przejściem podziemnym oraz kładką nad torami (rozebrana w 2010).


poczekalnia grodzisk wlkp
Poczekalnia wewnątrz dworca
(fot. Grodzisk Wlkp. - galeria zdjęć)
Pociągi jeżdżą jedynie w dwóch kierunkach (Poznań i Wolsztyn). Do grudnia 2013 stację "Grodzisk Wlkp." obsługiwały lokomotywy parowe. Obecnie wszystkie planowe kursy obsługiwane przez spółkę „Koleje Wielkopolskie” stanowią spalinowe jednostki trakcyjne – tzw szynobusy. Okazały budynek dworca kolejowego nie jest w pełni wykorzystywany – mieści się w nim niewielka poczekalnia. 

railway grodzisk wlkp
Stare latarnie na peronach -
fot. ze zdemontowanej kładki (2010
)
(fot. Grodzisk Wlkp. - galeria zdjęć)

Przy stacji kolejowej znajdują się widoczne pozostałości po budynkach po lokomotywowni oraz dość dobrze zachowana wieża wodna.

Swego czasu duże znaczenie miała sieć bocznic kolejowych która była połączona z większymi ośrodkami przemysłu w mieście jak m. in. rozlewnia wód czy wytwórnia pasz oraz elewator zbożowy. W XXI w. została ona całkowicie rozebrana, podobnie jak odcinek z Grodziska do Opalenicy, który wycięto
szynobus dworzec grodzisk wlkp
Dworzec kolejowy Grodzisk Wlkp. 
w 2010 r. Pozostały i nieczynny przez ruch pasażerski odcinek na Kościan jest wykorzystywany przez stowarzyszenie GKD (Grodziskiej Kolei Drezynowej). 



Architektonicznie budynek dworca prezentuje się estetycznie. Gmina Grodzisk Wlkp. przejęła dworzec w styczniu 2014 wymieniając m. in okna oraz przeprowadzając niewielkie remonty elewacji. Obiekt dworca kolejowego bez wielkich zmian i modyfikacji istnieje już przeszło 100 lat.

przejście podziemne grodzisk wlkp.
Przejście podziemnie
Obecnie działają na nim 2 perony, które są połączone przejściem podziemnym. Podczas modernizacji linii kolejowej i peronów droga do ostatniego peronu nr 3 przez przejście podziemne została zamurowane (po prostu skrócono tunel). Pomimo zamkniętego dostępu od strony peronu poprzez siatkę - jest ona wyrwana. Co na dole nie trudno zgadnąć - jeszcze większy bałagan niż w przejściu "dostępnym" dla pasażerów.


wiata grodzisk wlkp
Ławki pod wiatą. Duży plus!
Większość dnia czynna jest również poczekalnia oraz kasa biletowa. Podczas modernizacji linii kolejowej Luboń - Wolsztyn na peronach zainstalowano stylizowane początek XX w. wiaty z ławkami (foto powyżej),  - poprzednie ławki "zniknęły" z peronów pod koniec lat 90. Po modernizacji paradoksalnie perony wyglądają mniej estetycznie - zmienione zostało oświetlenie peronów 1 i 2, gdzie zainstalowano duże latarnie na betonowych słupach. Na 3 wciąż stoją stare latarnie "z kapeluszem", które kontrastują z resztą.
kuriozum grodzisk
Blokada zjazdu. Nonsens!

Jednym z paradoksów w okolicy dworca jest zablokowany przez płotek wjazd dla niepełnosprawnych i wózków przy końcu peronu (przy przejeździe kolejowym). Ma ono utrudniać łatwy skrót przy zamniętych szlabanach? Nonsens. Ten komu zależy i tak przejdzie pod szlabanem. A niepełnosprawni? Rowery? Niech jadą naokoło...


Fotografie przy współpracy ze stroną: http://www.grodzisk.turystyka.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz