niedziela, 8 września 2013

PKP Bolków


bolków pkp
Peron niczym aleja parkowa
Przechodzimy do sedna sprawy czyli eksploracji terenów przydworcowych. Na początek dżunglowe klimaty bolkowskiego dworca kolejowego. Bolków to niewielkie gminne miasto o niespełna 6 tys. mieszkańców, które leży w powiecie jaworskim.
pkp BOLKÓW
Peron II zimą
Miejscowość znana jest choćby zamku na wzgórzu i imprezy Castle Party. Zamknięcie ruchu pasażerskiego datuje tu się na około rok 1996. Dworzec jest częściowo zamieszkany w stanie nawet przyzwoitym (widziałem wiele gorszych).

Pomieszczenia po poczekalni i kasie biletowej pozostają tradycyjnie puste, ale w oknach wiszą jeszcze firanki.

zarastanie torowisk
Dobrze zachowana roślinność
na gł. torze bolkowskiego dworca

Ciekawe formy roślinne w można spotkać natomiast na peronie, tradycyjnie jak to na terenach torowisk dominuje tutaj Acer pseudoplatanus czyli klon jawor oraz inne mniejsze krzewy.
dworzec bolków
Bolków Główny zza krzaków

Naszą uwagę zwraca stara, zabytkowa tabliczka z końca XX wieku, sugerująca pasażerom niezwłoczne kupno biletu tuż po wejściu na pokład pociągu. Czyżby już wtedy godziny otwierania kasy były tak rzadkie? Na części odcinka Marciszów - Bolków tory są rozkradzione. Szansa zawitania tu kiedykolwiek jakiegoś pociągu, choćby specjalnego jest póki co niewielka... Niestety.
tabliczka na stacji
Tabliczka PKP
Dworzec jest położony nieco na uboczu miejscowości, ale jest ona na tyle mała powierzchniowo że nie jest to wielką wadą. Architektonicznie bardzo przyjemny budynek co widać na zdjęciach. Obiekt jest częściowo zamieszkany. Stacja Bolków nie była węzłowa więc perony są tylko dwa. Dworzec jest częściowo zamieszkany. częściowo zamieszkany
Fot: Zdjęcia kolejowe

1 komentarz:

  1. Szkoda mi tej stacji, wszystko pozarastało..
    I szkoda mi linii kolejowej, mam wrażenie, że u nas nie docenia sie roli transportu kolejowego, czego nie rozumiem!
    Temat na dłuższe opowiadanie..

    OdpowiedzUsuń