czwartek, 3 grudnia 2015

PKP Marciszów


Lata świetności stacji kolejowej Marciszów bezpowrotnie minęły. Dawniej stacja stanowiła jeden z ważniejszych węzłów Śląskiej Kolei Górskiej. Można tutaj było wsiąść w pociąg, który jechał w dowolne miejsce Sudetów. Obecnie pozostała stacja o funkcji przelotowej z coraz mniejsza ilością pociągów. Na stacji zatrzymują się również pociągi pospieszne spółki PKP IC.

Budynek dworca wygląda przyzwoicie z zewnątrz. Wewnątrz jest nieco zapuszczony – mowa zwłaszcza o brudnej poczekalni bez ławek. Co jakiś czas pojawia się temat przywrócenia pociągów pasażerskich w kierunku Lubawki (i dalej do Trutnova).
PKP Marciszów
Dworzec kolejowy Marciszów
Marciszów PKP
Perony na stacji Marciszów
Zdewastowana poczekalnia

foto 2014 -  zdjęcia kolejowe

czwartek, 12 listopada 2015

PKP Odolanów


Budynek dworcowy w Odolanowie podczas wizyty na stacji w 2012 r. był dobrym stanie. Obiekt charakteryzował się odnowionym dachem. Kasy biletowe nieczynne. Na stacji zatrzymują się pociągi spółek PR oraz PKP IC. Na perony jest blisko od miejsca potencjalnego zaparkowania samochodu. W czasie okupacji stacja nazywała się Adelnau. Tradycyjnie dolna część dworca nie jest zagospodarowana.

Odolanów dworzec PKP
Odolanów - dworzec kolejowy

pkp odolanów
Perony stacji Odolanów

Odolanów PKP



niedziela, 23 sierpnia 2015

PKP Kowary

Kowary to fajna stacja z klimatem. Pociągi pasażerskie przestały dojeżdżać do tego miejsca już w roku 1986 - kiedy zawieszono odjazdy do pobliskiego lokalnego węzła kolejowego Mysłakowic.

Wydaje się, że to romantyczne miejsce na wypicie wina - i tak też jest, co można stwierdzić po śladach na peronie 1. Dworzec ma zamurowane wejścia celem nie pogłębiania dalszych dewastacji. Trudno stwierdzić czy jest w części zamieszkany - niby satelita i niezbite okna mogą potwierdzać tę wersję. Chociaż  komfort i poziom życia w tej lokalizacji wydaje się niski więc nie jest to pewny fakt. (Fot. 2012.)
PKP Kowary
PKP Kowary
jabolowe ofiary
Za szyjkę mocno chwyć i napij się!

PKp kowary
Od ulicy też zamurowane

kowary dworzec
Nazwa stacji
dworzec kowary
Krajobraz stacji Kowary

niedziela, 9 sierpnia 2015

PKP Kamienna Góra

Kilka rzutów na dworzec w miejscowośći Kamienna Góra. Przed 1945 stacja nazywała się Landeshut. Co jakiś czas ponoć przez miasto przejeżdżają pociągi sezonowe, a dawny węzeł kolejowy jest znikomo wykorzystywany w ruchu towarowym. Położony w centrum miasta piękny neogotycki budynek dworca należy do chyba ciekawszych obiektów kolejowych w województwie dolnośląskim. Trochę uroku psuje jego stan, który przedstawia wiele do życzenia oraz niepasujące peerelowskie podświetlane kasetony z nazwą miejscowości u wieży budynku. Co ciekawe pomimo braku ruchu pasażerskiego nocą nadal funkcjonuje oświetlenie głównego peronu.

PKP Kamienna Góra
Dworzec kolejowy PKP Kamienna Góra (fot. 02.2017)
kamienna-gora PKP
Dworzec PKP Kamienna Góra (fot. 03.2012)

Pkp Kamienna Góra
Dworzec Kamienna Góra  - widziany od ulicy

dworzec pkp kamienna-góra
Kamienna Góra PKP - nieciekawe kasetony

środa, 22 lipca 2015

PKP Krotoszyn

No cóż dworzec kolejowy PKP Krotoszyn chluby miastu nie przynosi. Co prawda przedstawione  foty pochodzą roku 2011, to nie wiadomo mi nic o generalnym remoncie obiektu. Na tej stacji architektonicznie rodem z PRL z roku na rok jest co raz mniej pociągów. Pozytywem (w 2011) była otwarta poczekalnia dla pasażerów.

PKP Krotoszyn
Dworzec kolejowy w Krotoszynie od strony miasta
Krotoszyn PKP przejście podziemne
Przejście podziemne Krotoszyn

krotoszyn PKP poczekalnia
Poczekalnia w Krotoszynie

piątek, 3 lipca 2015

PKP Świeradów-Zdrój

Oto naszym oczom ukazał się zapuszczony budynek dworca kolejowego stacji Świeradów Zdrój. Stacja jest zamknięta w ruchu pasażerskim od lutego 1996 r. Po dokładnym przejściu terenów kolejowych nieopodal okazuje się iż w samej okolicy stacji tory zostały już wycięte. Zagospodarowane jest natomiast wnętrze. I to na cele sportowo-rekreacyjne. W głównym holu, dawniej poczekalni rozłożony i gotowy do pojedynków stół do ping-ponga.

PKP Świeradów-Zdrój
PKP Świeradów - wejście główne

PKP Świeradów-Zdrój
Ping-pong w poczekalni

stacja świeradów
PKP Świeradów-Zdrój - dawne perony. Obecnie na wystawce lodówki i kuchenki

stacja pkp świeradów
PKP Świeradów-Zdrój - od strony miasta

czwartek, 18 czerwca 2015

PKP Chojnów

Nieco zaniedbany gmach dworca kolejowego w Chojnowie (woj. dolnośląskie, powiat legnicki). Do obsługi ruchu pasażerskiego wykorzystywane są zadaszone perony i przejście podziemne. Ciekawy architektonicznie budynek dworca znajduje się w centrum miasta. Winda mogąca ułatwiać niepełnosprawnym dotarcie perony okazała się nieczynna, raczej będąc alternatywą dworcowych toalet (wrz 2014).




piątek, 12 czerwca 2015

PKP Oborniki Wlkp.

pkp oborniki
Oborniki Wlkp.
Oborniki są jednym z mniejszych wielkopolskich miast, które posiadają więcej niż jeden przystanek/stację kolejową (jeszcze Wieluń, Puszczykowo, Pobiedziska...etc). Prócz stacji kolejowej nazwanej Oborniki Wielkopolskie, w tym ponad 18-tysięcznym mieście znajduje się też przystanek Oborniki Miasto. Dość sporej wielkości dworzec z czynną poczekalnią leży przy zelektryfikowanej linii: Poznań - Piła, zatrzymują się na niej również pociągi pospieszne.  Stacja Oborniki Wlkp. do 1991 była węzłem kolejowym w ruchu pasażerskim.
pkp oborniki
Poczekalnia PKP Oborniki
Do tego roku kursowały z Obornik lokalne pociągi do Wronek (przez Obrzycko). Linia w ostatnich latach została rozebrana, pozostał z niej tylko most nad Wartą.

sobota, 9 maja 2015

PKP Głuszyca Górna

pkp głuszyca górna
Głuszyca Górna PKP
Kameralny dworzec w wsi Głuszyca Górna na Dolnym Śląsku. Stacja położona jest na linii Wałbrzych Gł - Kłodzko Gł. Wspomniana trasa jest obsługiwana (podczas wykonywania zdjęć w marcu 2015) przez szynobusy spółki Koleje Dolnośląskie. Parterowa część - jak zwykle w takich przypadkach jest wyłączona z eksploatacji i zabita dechami natomiast część na piętrze zamieszkana. W rzuca się nowy dach obiektu. Jeszcze niedawno peron 1 był zadaszony przez wiatę, która jest widoczny w filmach realizowanych na tej stacji. Budynek dworca pojawia się w filmie "Weiser" oraz spektaklu telewizyjnym "Królowa chmur". (szersze info: www.motyw-kolejowy.blogspot.com)


głuszyca górna dworzec
PKP Głuszyca Górna
Poniżej pod polskim napisem na ścianie budynku widać namalowaną dawną niemiecką nazwę stacji, która do 1945 r. brzmiała "Ober Wüstegiersdorf". Niemieckie farba była niezwykle mocna - wciąż widać jej ślad, mimo upływu minimum 70 lat.
PKP Głuszyca Górna
Prześwitujący niemiecki napis Ober Wüstegiersdorf


PKP Kargowa


kargowa pkp
PKP Kargowa - perony
Kargowa to gminne miasteczko położone w powiecie zielonogórskim, które liczy ponad 3,5 mieszkańców. Stacja kolejowa w tej miejscowości jest położona przy linii kolejowej nr 357 Sulechów - Luboń k. Poznania. Linia od 1994 r. jest nieczynna pod względem przewozów pasażerskich na odcinku Wolsztyn - Sulechów.

kargowa dworzec kolejowy
PKP Kargowa od strony miasta
Obecnie w planach jest  rozebranie części tego odcinka i stworzenie w miejscu ścieżki rowerowej. Kameralny dworzec kolejowy w Kargowej jest zamieszkany, dzięki czemu jest utrzymany w niezłym stanie. Pomimo braku remontów budynku w ostatnich latach bardzo estetycznie wyglądają wzory z cegły na elewacji budynku.

kargowa
Kargowa

Filmy z pociągami

piątek, 8 maja 2015

PKP Jelenia Góra

pkp jelenia góra
PKP Jelenia Góra
jelenia góra poczekalnia
Dzisiaj największy dworzec kolejowy w Jeleniej Górze, wg klasyfikacji PKP ma ona kategorię C.

Jeleniogórska stacja położona w samym centrum miasta jest węzłem kolejowym. Transport kolejowy do tego miasta dotarł w 1866 r. w związku z budową Śląskiej Kolei Górskiej. Linia przebiegała od Zgorzelca przez Lubań Śląski, Gryfów Jelenią Górę do Wałbrzycha. W następnych latach została ona przedłużona do Kłorzka. Linia posiadała dwa tory, które łączyły docelowo Drezno i Berlin z trasą Wrocław – Mezimesti (Czechy).  Mniej więcej w tych latach wybudowano w Jeleniej Górze budynek dworca, trzytorową halę, magazyn towarowy oraz halę wagonową. W 1865 miasto uzyskało połączanie z Wałbrzychem i Wrocławiem, a kolejne lata przynosiły rozkwit kolei i następne inwestycje. 1882 – otwarcie odcinka na Kowary (a później do Kamiennej Góry). 1891 to odcinek do Cieplic (obecnie Jelenia Góra Cieplice), a w 1906 r. odcinek do Siedlęcina (i dalej na Lwówek Śląski)

Aktualnie stacja posiada cztery perony osobowe. Dworzec w Jeleniej Górze jest odnowiony z zewnątrz jak i wewnątrz.







czwartek, 16 kwietnia 2015

PKP Rawicz Wschód

Rawicz Wschód PKP
Rawicz Wschód - brzmi  aglomeracyjnie
Rawicz - jak już było wspominane w jednym z poprzednich postów dotyczących stacji "głównej" w mieście, liczy niespełna 22 tys. siedziba powiatu rawickiego, woj wielkopolskie. Miasto chyba najbardziej znane jest ze znajdującego się w samym jego centrum więzienia. Dworzec kolejowy Rawicz Wschód, stanowi niewielki budynek na linii Rawicz - Kobylin, która jest pasażersko nieaktywna od bodajże 1996 r. Sam budynek w niezłym stanie jest zamieszkany w górnej części nie charakteryzuje się niczym szczególnym. Ot stary poniemiecki dworzec z cegieł. W ostatnich latach jeździły tutaj pociągi towarowe do cukrowni w Miejskiej Górce, dzięki czemu szlak jeszcze jako tako wygląda i drzewa nie porosły torowisk.
pkp rawicz
Peron 2 "Rawicz Wschód"


Jest kilka takich miast w województwie wielkopolskim, w których pomimo niezbyt dużej populacji, powiedzmy do 25 tys. mieszkańców, znajdują się lub znajdowały 2 stacje/przystanki kolejowe. Nasuwa mi się Wieluń, Międzychód, Pobiedziska, Oborniki... 

piątek, 10 kwietnia 2015

PKP Wleń


pkp wleń
Terminal Wleń
Dzisiaj parę zdjęć z kameralnej stacyjki Wleń w województwie dolnośląskim. Stacja położona jest na malowniczej na linii Jelenia Góra - Żagań. Miasteczko Wleń jest siedzibą gminy, leży powiecie lwóweckim, a jego populacja liczy niespełna 1900 mieszkańcow (2014). Budynek dworca kolejowego od lat nie był remontowany, ale mimo to prezentuje się dość schludnie.

pkp wleń kolej
Peron 1 Wleń

Obecnie, na linii przechodzącej przez Wleń kursują  szynobusy spółki Koleje Dolnośląskie na odcinku Jelenia Góra- Lwówek Śląski - Zebrzydowa (stan na kwiecień 2015).

Wleń pkp poczekalnia
Poczekalnia PKP Wleń
Poczekalnia, jak widać lata świetności ma za sobą - we wrześniu 2014 nie była dostępna dla podróżnych.


Ciekawostką jest fakt iż na dworcu realizowano sceny do polskiego filmu  "Książe sezonu" w 1970 r. z Czesławem Wołłejko i Beatą Tyszkiewicz w rolach głównych.
Miejscowi promują Browar Namysłów







czwartek, 2 kwietnia 2015

PKP Nowy Kościół

Stacyjka w miejscowości Nowy Kościół (pow. złotoryjski) jest ledwo dostrzegalna. Obiekt dworca znajduje się poza główną częścią miejscowości, ponadto nieczynna linia kolejowa na tym odcinku latem jest bujnie zarośnięta roślinnością. Jak widać na zdjęciach na peronie głównym stacji rosną klony. Dworzec leży na linii Jerzmanice - Marciszów, która pasażersko jest nieużywana od połowy lat 90.

Budynek dworca kolejowego charakteryzuje się cegłą pomalowaną na żółto. Większa część dworca jest zamieszkana. Zniszczone są pomieszczenia dla dyżurnych etc.

PKP Nowy Kościół
PKP Nowy Kościół [fot. II 2019]
pkp nowy kościół
Dworzec PKP Nowy Kościół [2016]


Nowy Kościół
Peron stacji Nowy Kościół



wtorek, 31 marca 2015

PKP Milicz

milicz pkp
EN57 do Poznania
Milicz to niespełna 12-tysięczne miasto w województwie dolnośląskim. Dworzec znajduje się na niewielkim wzgórzu. Linia przechodząca przez miasto: Grabowno Wlk. - Milicz - Krotoszyn jest od 1986 r. zelektryfikowana.
dworzec pkp milicz
Milicz PKP
W 2011 r. poczekalnia nie była w sposób legalny dostępna dla podróżnych,chociaż wyłamany zamek i butelki w środku świadczyły niejako o czyjejś obecności. Pomimo elektryfikacji linia ostatnio mocno podupadła. W ostatnim rozkładzie z Milicza mogliśmy odjechać tylko 2 pociągami.

fot 2012

sobota, 28 marca 2015

PKP Choszczno

choszczno pkp
Gmach dworca PKP Choszczno
poczekalnia pkp
Poczekalnia w Choszcznie
Będąc przejazdem w województwie zachodniopomorskim, wybrałem się udokumentować dworzec w Choszcznie. To ponad 16-tysięczne miasto leży przy linii kolejowej Szczecin - Poznań, dodatkowo skupia dwie lokalne linie na Kalisz Pomorski oraz Lubianą, które od lat '90 XX wieku są nieczynne.
choszczno kolej
Zadaszenie peronu 2
choszczno pociągi
Wjazd TLK
choszczno pkp
Pokaźny gmach dworca jest w dość słabym stanie - zwłaszcza patrząc na jego zniszczoną elewację  Możliwe że w ciągu najbliższych lat doczeka się remontu wzorem innych miast przy głównych liniach.

W dni robocze sporo pasażerów czeka na pociągi do Szczecina czy Poznania. Na stacji zatrzymują się zarówno osobowe i pospieszne. Część peronów jest zadaszona - można się schronić w razie niepogody.

Dość ubogo natomiast jest wyposażona poczekalnia - nie ma tam ławek. Aby dostać się na drugi peron stacji w Choszcznie na szczęście nie trzeba było ani przebiegać przez tory, ani manewrować obsikanymi przejściami podziemnymi - w Choszcznie jest kładka nad torami, z której rozpościera się ciekawy krajobraz stacji.

Fot jesień 2014