Dworzec PKP Piotrków Kujawski |
Dworzec znajduje się na magistrali węglowej. Tego typu obiektów stacyjnych jest na niej sporo. Są to dworce zbudowane w dwudziestoleciu międzywojennym wg projektu A. Kozaka nosząc roboczą nazwę „Typ II Herby – Inowrocław” (India Pecyna, 2016).
Długo na tej stacji nie zatrzymywało się nic albo jakieś epizody miały tutaj składy spółki Przewozy Regionalne. W styczniu 2019 zatrzymywały się tu 4 pary składy osobowe dziennie - są to niektóre pociągi związane z przewoźnikiem PKP Intercity (TLK). Obecna sytuacja (niezła) z 4 parami wynika z zamknięcia korytarza kolejowego Poznań – Konin – Kutno – Warszawa dla pociągów dalekobieżnych. Póki co kursują one przez Inowrocław Rąbinek i Gniezno.
Dworzec w Piotrkowie Kujawskim pomimo swoich lat i braku kapitalnego remontu wygląda estetycznie. Jak widać jest tutaj wymieniona stolarka okienna.
Co ciekawe magistrala węglowa biegnie 3 km od 4-krotnie podczas jej budowy Radziejowa przez co nie ma tam nawet przystanku. Czy stacja w Piotrkowie była swego rodzaju "nagrodą" za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym (przez co na długi czas odebrano miastu prawa miejskie)?