środa, 14 września 2016

PKP Wąsosz


Wąsosz to niespełna 3 tysięczne miasteczko w powiecie górowskim (woj. dolnośląskie). Stacja leży na istotnej w latach PRL linii Kobylin– Legnica Północna, którą transportowano żołnierzy Armii Radzieckiej do „Małej Moskwy”. Ponadto istniała tutaj również kolejowa odnoga w kierunku Żmigródu (od 1960 nieaktywna, rozebrana w 1975). Przed zakończeniem wojny stacja funkcjonowała w kolejowej nomenklaturze pod niemiecką nazwą Herrnstadt.


Herrnstadt

PKP Wąsosz
Budynek dworca Wąsosz jest częściowo zamieszkany. Górna część sprawia wrażenie zadbanej. Dolna – czyli pomieszczenia dawnej poczekalni i kasy - jak to na starych kolejowych nieruchomościach stoi pusta. Część okien wymieniona na plastikowe. Rzuca się w oczy fajna czcionka z nazwą stacji "Wąsosz". Krawędzie perony, które są aż 3 są w niezłym stanie – wydaje się, że co jakiś czas jest na nich ścinana murawa. Zróżnicowane formy roślinne można napotkać natomiast na przystacyjnych torowiskach. Tradycyjnie, jak to na terenach postkolejowych prym tutaj wiedzie acer pseudoplatanus. Kolorytu budynkowi dworca dodaje parthenocissus quinquefolia, który oplata obiekt od strony peronów.

Z kronikarskiego obowiązku dodać należy iż ostatnie rozkładowe połączenia pasażerskie zniknęły ze stacji Wąsosz w listopadzie 1991 r., kiedy na stałe usunięto pociągi w kierunku Rawicza i Legnicy Północnej. Z informacji znalezionych w internecie można doczytać, że składy towarowe lub pojedyncze lokomotywy mogły docierać tutaj do ok 2000 r. Ze względu na istotne braki w infrastrukturze i budowę drogi ekspresowej S5 wydaje się, że powrót pociągów w tę okolicę jest mało realny.
PKP Wąsosz
PKP Wąsosz
wąsosz peron
Peron 1

Przejście dla niepełnosprawnych:)
Przejście dla niepełnosprawnych:)

PKP Wąsosz
PKP Wąsosz
Podczas wizytacji stacji kolejowej PKP Wąsosz w lutym 2017 r. spostrzec można było spore zmiany w układzie torowiska. Zewsząd leżały kłody po wyciętych krzakach i drzewach rosnących bujnie latem między torowiskiem. Na kupce leżały zdjęte płyty, które kiedyś funkcjonowały jako przejście na perony. Na części torów można było zaobserwować rozkręcone zwrotnice, pocięte szyny i śruby mocujące je do podkładów, które leżały na kupie przygotowane do wywiezienia.
PKP Wąsosz
Tereny stacji PKP Wąsosz w lutym 2017
 fot. zdjęcia kolejowe

1 komentarz:

  1. Piękna stacja to niegdyś była, szkoda że taka zaniedbana jest teraz :(

    OdpowiedzUsuń