sobota, 9 maja 2015

PKP Głuszyca Górna

pkp głuszyca górna
Głuszyca Górna PKP
Kameralny dworzec w wsi Głuszyca Górna na Dolnym Śląsku. Stacja położona jest na linii Wałbrzych Gł - Kłodzko Gł. Wspomniana trasa jest obsługiwana (podczas wykonywania zdjęć w marcu 2015) przez szynobusy spółki Koleje Dolnośląskie. Parterowa część - jak zwykle w takich przypadkach jest wyłączona z eksploatacji i zabita dechami natomiast część na piętrze zamieszkana. W rzuca się nowy dach obiektu. Jeszcze niedawno peron 1 był zadaszony przez wiatę, która jest widoczny w filmach realizowanych na tej stacji. Budynek dworca pojawia się w filmie "Weiser" oraz spektaklu telewizyjnym "Królowa chmur". (szersze info: www.motyw-kolejowy.blogspot.com)


głuszyca górna dworzec
PKP Głuszyca Górna
Poniżej pod polskim napisem na ścianie budynku widać namalowaną dawną niemiecką nazwę stacji, która do 1945 r. brzmiała "Ober Wüstegiersdorf". Niemieckie farba była niezwykle mocna - wciąż widać jej ślad, mimo upływu minimum 70 lat.
PKP Głuszyca Górna
Prześwitujący niemiecki napis Ober Wüstegiersdorf


PKP Kargowa


kargowa pkp
PKP Kargowa - perony
Kargowa to gminne miasteczko położone w powiecie zielonogórskim, które liczy ponad 3,5 mieszkańców. Stacja kolejowa w tej miejscowości jest położona przy linii kolejowej nr 357 Sulechów - Luboń k. Poznania. Linia od 1994 r. jest nieczynna pod względem przewozów pasażerskich na odcinku Wolsztyn - Sulechów.

kargowa dworzec kolejowy
PKP Kargowa od strony miasta
Obecnie w planach jest  rozebranie części tego odcinka i stworzenie w miejscu ścieżki rowerowej. Kameralny dworzec kolejowy w Kargowej jest zamieszkany, dzięki czemu jest utrzymany w niezłym stanie. Pomimo braku remontów budynku w ostatnich latach bardzo estetycznie wyglądają wzory z cegły na elewacji budynku.

kargowa
Kargowa

Filmy z pociągami

piątek, 8 maja 2015

PKP Jelenia Góra

pkp jelenia góra
PKP Jelenia Góra
jelenia góra poczekalnia
Dzisiaj największy dworzec kolejowy w Jeleniej Górze, wg klasyfikacji PKP ma ona kategorię C.

Jeleniogórska stacja położona w samym centrum miasta jest węzłem kolejowym. Transport kolejowy do tego miasta dotarł w 1866 r. w związku z budową Śląskiej Kolei Górskiej. Linia przebiegała od Zgorzelca przez Lubań Śląski, Gryfów Jelenią Górę do Wałbrzycha. W następnych latach została ona przedłużona do Kłorzka. Linia posiadała dwa tory, które łączyły docelowo Drezno i Berlin z trasą Wrocław – Mezimesti (Czechy).  Mniej więcej w tych latach wybudowano w Jeleniej Górze budynek dworca, trzytorową halę, magazyn towarowy oraz halę wagonową. W 1865 miasto uzyskało połączanie z Wałbrzychem i Wrocławiem, a kolejne lata przynosiły rozkwit kolei i następne inwestycje. 1882 – otwarcie odcinka na Kowary (a później do Kamiennej Góry). 1891 to odcinek do Cieplic (obecnie Jelenia Góra Cieplice), a w 1906 r. odcinek do Siedlęcina (i dalej na Lwówek Śląski)

Aktualnie stacja posiada cztery perony osobowe. Dworzec w Jeleniej Górze jest odnowiony z zewnątrz jak i wewnątrz.